• Ekim 15, 2021 Haberler

  Glüten intoleransının, semptomlarını hafifletmeyi amaçlayan enzimin kullanımına Avrupa Birliği tarafınca izin verildiği bildirildi. Tolerase® G ismi ile piyasaya sunulan enziminin onayını, ABD, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda pazarları için aldığını bildiren şirket; enzimin glüten kalıntılarını etkili bir şekilde parçaladığını, dolayısıyla glüten hassasiyeti olan yetişkinlerde semptomları azaltacağı iddia ediyor. Tolerase® G, glütensiz ve düşük glüten ile beslenen bireyler için midede bulunan glüteni parçalamayı hedefliyor.

  gluten
 • Nisan 09, 2021

  Vücudumuza ağız yoluyla giren ve ön sindirimine buradaki salgılarla başlanan besinler mideye geçtiklerinde kısmen küçük parçalara ayrılmış olurlar. Yol boyunca safra ve pankreastan gelen salgılarında yardımıyla sindirim devam eder ve ince bağırsaktaki enzimlerin ve milyonlarca yararlı bakterinin de yardımıyla kan yoluyla artık bedenimizi ve organlarımızı beslemeye hazır hale gelirler.

  Lifler ve Sağlığımız
 • Mart 25, 2021

  Klinik mikrobiyologlar mantar derken diğer gruplar küf adını vermektedir. Kavram kargaşasından kurtulmak için şapkalı mantarlar, küf ve maya olarak da tanımlanabilirler. Genel olarak insan ve hayvanlarda başta deri hastalıkları olmak üzere hastalık yapan organizmalar "mantar" ama gıdalarla ilişkilendirilenler "küf" olarak adlandırılmaktadır. Mantarlar kendi besinini kendileri üretemez ve besin ihtiyaçlarını ortamdaki maddeleri parçalayarak yani ayrıştırarak sağlamaktadırlar.

  Gıdalarda küf oluşumu
 • Mart 09, 2021

  Down Sendromu

  Down Sendromu (Trizomi 21); genetik düzensizlik sonucu 21. kromozom çiftinde fazladan bir kromozom bulunmasıyla ortaya çıkan genetik bir farklılıktır. Fazla olan bu bir kromozom nedeniyle vücudun ve sinir sisteminin gelişimi sistemli olarak değişir.

   

   

   

  Fazla kromozom oluşmasına neyin sebep olduğu, kromozomların ne sebeple doğru şekilde bölünemediğine ilişkin nedenler hala kesin olarak bilinmemektedir.

  Down Sendromlu ve Otizmli bireylerde glutensiz beslenme
 • Mart 08, 2021

  Gluten, çeşitli tahıl gruplarında bulunan, çölyaklı ve gluten intoleransı olan bireylerin ince bağırsağında emilim bozukluğuna neden olan bir protein çeşididir. Gluten içeren besinlerin tüketilmesiyle, kusma, iştahsızlık, ishal, kabızlık, karın şişliği, kilo kaybı gibi belirtiler oluşmaktadır. Günümüzde tek tedavi yöntemi gluten içermeyen diyet uygulamasıdır.

   

   

  Ülkemizde çölyak ve gluten intoleransı görülme sıklığı % 1 civarında tahmin edilmekte olup bu bireylerin % 10’una tanı konulabilmektedir. Tanı konulduktan sonra bu rahatsızlık hastalık olmaktan çıkmakta ve yaşam biçimi haline gelmektedir.

  Gluten Hassasiyeti
 • Şubat 25, 2021

  Her birimiz bağırsaklarımızda trilyonlarca sayı ve çeşitlilikteki mikroorganizma topluluğu ile birlikte yaşamaktayız. Bu bakteriler toplam ağırlığımızın yaklaşık 2-3 kg ‘lık kısmını oluştururlar. Kendi yaşam habitatını ve dengesini oluşturan ve mikrobiyom adı verilen bu mikroskobik canlılar, bağırsaklarda kaldıkları sürece oldukça faydalıdırlar. Tıbbın babası olarak kabul edilen Hipokrat, son zamanlarda oldukça yaygın bir görüş olan “bağırsaklarımız ikinci beynimizdir” deyişini “tüm hastalıkların bağırsaklarda başladığı” teziyle M.Ö. 450 ‘ler de açıklamıştır. Aslında her iki görüşte doğduğumuz andan itibaren bizimle yaşamaya başlayan bu mikrobiyom topluluğunun önemini işaret etmektedir.

  bağırsak ve yaşam kalitesi
 • Şubat 09, 2021 Haberler

  Glutensiz Beslenme Nedir?

  Gluten mide ve bağırsak kanalı yoluyla sindirimi kolay olan bir protein çeşididir, fakat bazı bireylerin bağırsak sisteminde hassasiyet yaratabilir ve sindirilemeyebilir.
  Glutensiz beslenme uygulanırken diyetten gluten ve gluten içeren un, ekmek ve makarna gibi besinlerin çıkarılması ve çapraz bulaşanların önlenmesi gerekmektedir.

  Glutensiz
 • Şubat 09, 2021 Haberler

  ÇÖLYAK NEDİR?

  Çölyak; buğday gluteni ve diğer tahıllardaki benzer proteinlerin tüketilmesi sonucunda ortaya çıkmaktadır ve "glutene hassas bağırsak sistemi" olarak da adlandırılan bir gıda intoleransı rahatsızlığıdır. Rahatsızlığı oluşturan esas etken buğdayda bulunan gluten proteininin gliadin adlı alt fraksiyonudur. Ancak çölyaklılar sadece buğday değil, gliadinlerin homoloğu olan prolaminleri de içeren çavdar ve arpa ürünlerinin tüketiminden de sakınmak zorundadır.

  Çölyak
 • Şubat 26, 2020 Haberler

  Protein Metabolizması Bozukluğu Nedir?

   

  Protein; et, süt ve süt ürünleri, yumurta, baklagiller ve tahıllar da dahil olmak üzere tükettiğimiz bir çok gıdada bulunan önemli bir besin maddesidir. Gıdalar yoluyla vücuda alınan proteinler sindirim sırasında “amino asit” denilen birimlere parçalanır. Daha sonra bu amino asitler, vücutta üretilen bazı “enzimler” tarafından işlenerek vücut tarafından kullanılır hale getirilirler.

   

  Protein
 • Şubat 26, 2020

  PKU için kalıcı tedavi: GEN TERAPİSİ

  PKU hastaları için gen tedavisi henüz klinik çalışma aşamasında. Hayvanlar üzerinde başarılı sonuçlar alındı ancak insanlar üzerinde yapılan çalışmalar oldukça sınırlı…

   

   

  Amerikan Gen Teknolojisi (AGT) PKU hastaları için güvenli, etkili ve uygun maliyetli genetik tedaviler için çalışmalarını sürdürüyor.

  gen terapisi