• Şubat 09, 2021 Haberler

  Glutensiz Beslenme Nedir?

  Gluten mide ve bağırsak kanalı yoluyla sindirimi kolay olan bir protein çeşididir, fakat bazı bireylerin bağırsak sisteminde hassasiyet yaratabilir ve sindirilemeyebilir.
  Glutensiz beslenme uygulanırken diyetten gluten ve gluten içeren un, ekmek ve makarna gibi besinlerin çıkarılması ve çapraz bulaşanların önlenmesi gerekmektedir.

  Glutensiz
 • Şubat 09, 2021 Haberler

  ÇÖLYAK NEDİR?

  Çölyak; buğday gluteni ve diğer tahıllardaki benzer proteinlerin tüketilmesi sonucunda ortaya çıkmaktadır ve "glutene hassas bağırsak sistemi" olarak da adlandırılan bir gıda intoleransı rahatsızlığıdır. Rahatsızlığı oluşturan esas etken buğdayda bulunan gluten proteininin gliadin adlı alt fraksiyonudur. Ancak çölyaklılar sadece buğday değil, gliadinlerin homoloğu olan prolaminleri de içeren çavdar ve arpa ürünlerinin tüketiminden de sakınmak zorundadır.

  Çölyak
 • Şubat 26, 2020 Haberler

  Protein Metabolizması Bozukluğu Nedir?

   

  Protein; et, süt ve süt ürünleri, yumurta, baklagiller ve tahıllar da dahil olmak üzere tükettiğimiz bir çok gıdada bulunan önemli bir besin maddesidir. Gıdalar yoluyla vücuda alınan proteinler sindirim sırasında “amino asit” denilen birimlere parçalanır. Daha sonra bu amino asitler, vücutta üretilen bazı “enzimler” tarafından işlenerek vücut tarafından kullanılır hale getirilirler.

   

  Protein
 • Şubat 26, 2020

  PKU için kalıcı tedavi: GEN TERAPİSİ

  PKU hastaları için gen tedavisi henüz klinik çalışma aşamasında. Hayvanlar üzerinde başarılı sonuçlar alındı ancak insanlar üzerinde yapılan çalışmalar oldukça sınırlı…

   

   

  Amerikan Gen Teknolojisi (AGT) PKU hastaları için güvenli, etkili ve uygun maliyetli genetik tedaviler için çalışmalarını sürdürüyor.

  gen terapisi
 • Şubat 26, 2020

  PKU Diyet Tedavisi?

  Diyet tedavisi, PKU hastalığını kontrol altında tutmak için yaşam boyu sürdürülmesi gereken bir tedavi… Doğuştan gelen genetik bir hasardan dolayı, karaciğerden enzim salgılanmıyor. Gıdalarla vücuda alınan “fenilalanin” amino asidinin “tirozin” amino asidine dönüşmesi gerekiyor. Ama dönüşemiyor. Fenilalaninden zengin kan dolaşımla beyine taşınıyor ve beyine zarar vermeye başlıyor. Ve tabiki diğer organlara da…

  PKU,diyet
 • Şubat 26, 2020

  Fenilketonüri (PKU), “fenilalanin” isimli bir maddenin kanda artan yoğunluğu nedeniyle beyni etkileyen kalıtsal bir hastalıktır. “Fenilalanin” beslenmemizin vazgeçilmez ögelerinden olan proteinlerin yapıtaşlarından biridir. Çoğu gıdada ve bazı yapay tatlandırıcılarda bulunur.

   

   

  Fenilketonüri
 • Şubat 26, 2020

  Doğuştan gelen genetik bir rahatsızlık olan Fenilketonüri(PKU) için dünyada da uygulanan en yaygın tedavi, gıdalarla alınan protein ve fenilalanin miktarını kısıtlayan diyet tedavisidir. Ancak diyete uyum oldukça zor olmakla birlikte,  yaş ilerledikçe diyete uyum konusunda sorunlar da artmaktadır. Çünkü proteinden kısıtlı diyet, normal gıdaların %80’ninin tamamen yasak olması anlamına gelmektedir.

   

  Fenilketonüri İçin İlaç Tedavisi
 • Şubat 24, 2020

  Dünyada en fazla ülkemizde görülen PKU hastaları için, yakın zamana kadar diyet tedavisi ve ilaç tedavisi olan sapropterin dihidroklorid dışında tedavi seçeneği bulunmamaktaydı. Diyet tedavisi ile fenilalanin seviyeleri kontrol altına alınsa da diyete uyum konusunda zorluklar yaşanmakta; ilaç tedavisi ise her PKU’lu bireyde sonuç vermemektedir. Bu nedenle diyet ve ilaç tedavisine alternatif yöntemlerle ilgili yapılan çalışmalar hızla devam etmektedir.

  enzim tedavisi